الموت و حشاشین از نگاه شرکت یوبیسافت

 بازینامه ۱

 قسمت اول

شاید شما هم تا به حال این موضوع رو از افراد مختلف شنیده باشین که سری Assassin’s Creed از فرقه حشاشین در ایران الهام گرفته شده و یا اینکه یوبیسافت قصد در تخریب ایرانیان داشته و … . امروز میخوایم کمی دقیقتر درباره این موضوع صحبت کنیم و اطلاعات جالب و کمتر شنیده شده ای رو مطرح کنیم که برای علاقه مندان به این سری و یا کسانی که با این سری آشنایی کم و یا زیادی دارند، خالی از لطف نیست.

ابتدا بذارین یه توضیح مختصر درمورد این فرقه بدیم.
حشاشین فرقه ای بودن نسبتا با نفوذ، دارای قلعه ها و پناهگاه های متعدد در ایران. رهبر این فرقه حسن صباح نام داشت.حسن صباح در سفرهاش به کشورهای مختلف از جمله مصر و بازدید از کتابخانه های اونجا و با مطالعه کتاب های تاریخی ای که درباره ایران نوشته شده بودن، حس ملیگراییش تقویت شده بود و با مقایسه ایران قدرتمند صده های پیش از خود با ایران زمان خودش تصمیم گرفت تا به عنوان یک ایرانی کمک کنه تا نفوذ بیگانگان از کشورش پاک بشه. او در ابتدا با افرادش به مردم روستاها و فقرا کمک میکردن . اما چطور؟ اون ها با ساخت دارو های گیاهی و در اختیار گذاشتنشون به مردم کمک میکردن. واژه حشاشین هم در اصل به این خاطر به اون ها اطلاق میشده. البته اونها در مسائل سیاسی زمان خود رفته رفته دخالت بیشتری میکردن و با کشتن شخصیت های سیاسی و خائن به کشور ( کسانی که خوشون اون ها رو خائن میدونستن) برای خودشون مخالفان زیادی بوجود آوردن.

 

نمایی از دژ الموت
نمایی از دژ الموت در قزوین

این باعث شد حکومت اون زمان و مخالفانشون شایعات بسیاری رو علیه این فرقه منتشر کنن. مخالفان ادعا میکردن که واژه حشاشین برگرفته از “حشیش” و به طور کل مواد اعتیاد آور هست و اون ها رو کسانی میدونستن که با این مواد، مردم و پیروانشون رو فریب میدن و افراد زیادی رو جذب میکنن.
مخالفان این شایعات رو بین مردم منتشر میکردن: 👇
حشاشین با دادن مواد مخدر به پیروانشون و مردم، اون ها رو فریب میدادن. به اینصورت که به برخی افراد این دارو ها رو میدادن و بعد از اینکه نیمه هشیار و متوهم میشدن اون هارو به بهشت مصنوعی ای که ساخته بودن ” بهشت برین” میبردن و اینطور این افراد رو به خدمت خود در میاوردن.

یکی دیگه از ویژگی هایی که این فرقه داشت این بود که اون ها اونقدر روی پیروانشون تاثیر داشتن که حتی وقتی دستور میدادن کسی خودش رو فدا کنه، اون فرد بی درنگ اینکار رو انجام میداد. واژه ” فدایی” هم به احتمال زیاد به همین خاطر بوده که به برخی از اون ها اطلاق داده میشده (گروهی که به رده خاصی میرسیدن).

همین باعث بوجود اومدن شایعه ای شده بود که حسن صباح ( یا یکی از فرماندهان) به یکی از فدایی ها دستور داده تا خودش رو از بالای قلعه به پایین پرت کنه.

اما این شایعات تا چقدر صحت داره واقعا مشخص نیست.

برای اطلاعات بیشتر بهتون پیشنهاد میکنم که حتما کتاب خداوند الموت، نوشته پل آمیر و ترجمه آقای ذبیح‌الله منصوری رو مطالعه کنین.

در ادامه به سراغ بازی میریم و اطلاعات جالبی رو از اشتراکاتش با واقعیت مطرح میکنیم.
بررسی دقیقتر میشه به این نتیجه رسید که یوبیسافت دستکم  قصد تخریب وجهه حشاشین و ایرانیان رو بر خلاف اونچه خیلی از ما تصور میکردیم نداشته.

 

در این قسمت به سراغ داستان سرایی یوبیسافت میریم.

نخست اینکه همونطور که احتمالا قبلا شنیدین واژه انگلیسی ” Assassin” به معنای آدمکش( با هدف سیاسی و بکل غیر شخصی) از واژه ” حشاشین ” گرفته شده و دلیلش هم برمیگرده به فعالیت های فرقه حشاشین که اکثرا افراد خائن و سیاست مداران تاثیر گذار رو ترور میکردن.

داستان بازی در شهر مسیاف در سوریه کنونی شروع میشد. اما شهر مسیاف چطور با پایتخت حشاشین یعنی قلعه الموت ارتباط داره؟
خب این برمیگرده به این موضوع که بعد از اینکه حشاشین ( حشاشین عمدتا از فرقه اسماعیلیه بودن ) مجبور شدن تا الموت رو ترک کنن و به غرب سوریه برن، اون ها به مسیاف رفتن و اونجا به زندگی خودشون ادامه دادن و به تعبیری مسیاف رو خونه دومشون میدونستن.

نمایی از قلعه مسیاف در شهر مسیاف، غرب سوریه کنونی

یوبیسافت هم از جایی ماجرا رو شروع میکنه که حشاشین در مسیاف هستن. با اینکه داستان در مسیاف شروع میشه اما روح داستان و وقایعی که یوبیسافت بیان میکنه، خیلی شبیه به زمان زندگیشون در الموت هست. برای مثال با مقایسه دو قلعه الموت و مسیاف، مشاهده میکنین که دژ الموت بسیار بیشتر به مخفیگاه حشاشین در بازی شباهت داره تا قلعه مسیاف.

آیا یوبیسافت وقایع مسیاف و حشاشین رو جدا از الموت و ایران میدونه؟
پاسخ به این سوال میتونه منفی باشه. اگر تابحال فیلم شاهزاده پارسی رو که در سال ۲۰۱۰ به روی پرده رفت رو دیده باشین متوجه میشین که داستان فیلم در زمانی هست که حشاشین در الموت زندگی میکنن و اشاره های کاملا مستقیمی هم به اون داره. پس خیر، حشاشین مسیاف همون حشاشین الموت و ایرانی هستن و یوبیسافت در نسخه اول سری درواقع داره بخش پایان عمر این فرقه رو به تصویر میکشه.
در نسخه Revelations بازی، به طور مختصر ناگفته های یوبیسافت از شخصیت الطائر ابن لاأحد بیان میشه. که در واقع وقایعی قبل از شروع داستان نسخه یک و بعد از پایان اون تا پایان عمر الطائر گفته میشه.

حال برمیگردیم به وقایع داستان بازی در نسخه اول.

در قسمتی از بازی دیده میشه که مسیاف محاصره شده و یکی از فرماندهان تمپلار ها بنام “Robert de Sablé” جلوی دروازه قلعه با سربازانش ایستاده. در این صحنه المعلم( فرمانده حشاشین” به اون میگه مردان من ترسی از مرگ ندارن و برای اثباتش دستور میده که ۳ نفر خودشون رو به پایین قلعه پرت کنن. میبینین که این دقیقا مشابه شایعه ای هست که قبلا گفته شد ( حشاشین به پیروانشون دستور میدن خودشون رو از روی قلعه به پایین پرت کنن.).
اما در بازی به اینصورت بود که قرار شد الطائر و دونفر دیگه مخفیانه کنده های چوب رو روی سر تمپلار ها خالی کنن و دلیل اینکه خودشون رو به پایین پرت کردن هم همین بود. به این معنی که این موارد از قبل برنامه ریزی شده بود.

 

محاصره شدن قلعه مسیاف توسط Robert de Sablé

نکته جالب دیگه ای که در فیلم وجود داره شخصیت “نظام” در فیلم شاهزاده پارسی هست که احتمالا به شخصیت نظام الملک طوسی اشاره داره. خواجه نظام الملک طوسی یکی از مخالفان حشاشین محسوب میشه و به همین دلیل مرگ وی رو به اسماعیلیان نسبت میدن و ادعا شده که توسط فدائی ها ترور شده. نکته جالب تر این هست که او و حسن صباح به همراه حکیم عمر خیام  سه یار دبستانی بودن.

با این حال نظام الملک خدمات بسیاری به کشورش کرد و اینکه ازش به عنوان شخصیت منفی یاد بشه منصفانه نیست.

 

این بود از اولین قسمت بازینامه. خوشحال میشم که نظرات و پیشنهاداتتون رو در بخض نظرات همین پست با ما در میون بگذارید.

 

با سپاس از شما

چیپ گیمینگ

نویسنده: مهدی مرادی

استفاده با ذکر منبع بلامانع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *